Ortopedia jako dziedzina medycyny zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnych narządów układu ruchu: kości, mięśni, więzadeł, stawów, chrząstek. Kiedy warto udać się do ortopedy?
Kiedy zgłosić się do ortopedy?
Lekarz ortopeda Łódź jest osobą posiadającą wiedzę dotyczącą układu ruchu człowieka. Zajmuje się on schorzeniami, wadami, urazami dotyczącymi tego układu. Z ortopedią związana jest też traumatologia, która koncentruje się na uszkodzeniach narządu ruchu, w tym na chirurgii urazowej.
Wizyta u lekarza ortopedy wskazana jest wtedy, gdy u pacjenta pojawiają się objawy ze strony narządów ruchu, które mogą być rezultatem schorzeń, wad wrodzonych czy urazów.
Objawy wymagające konsultacji z ortopedą:
– skręcenia
– zwichnięcia
– złamania
– uszkodzenia ścięgien
– bóle kręgosłupa
– bóle kończyn
– bóle mięśni
– bóle stawów
– drętwienie kończyn
– wady postawy
Jakie choroby leczy ortopeda?
Lekarze ortopedzi zajmują się leczeniem zachowawczym i zabiegowym, operacyjnym szeregu dolegliwości związanych z narządami ruchu człowieka. Poza urazami ortopeda koncentruje się również na różnych chorobach, które dotyczą kości, mięśni, ścięgien czy stawów w ciele człowieka.
Wśród schorzeń leczonych przez ortopedę znajdują się zmiany zwyrodnieniowe, które dotykają stawów, kręgosłupa. Dotyczą one głównie osób starszych, lecz mogą pojawić się także w młodszym wieku. Także wielu pacjentów zgłasza się do gabinetu ortopedycznego z problemami z plecami: dyskopatią, rwą kulszową (korzonkami), przepukliną krążka międzykręgowego, czyli tak zwanym wypadnięciem dysku.