Żylaki kończyn dolnych dotykają wielu osób, a w szczególności kobiet. Można jednak im skutecznie zapobiegać, nawet w przypadku wyższego ryzyka ich wystąpienia. Co warto wiedzieć na temat profilaktyki przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków? Oto sprawdzone metody!
Jak zapobiegać żylakom?
Do powstania żylaków kończyn dolnych dochodzi na skutek zaburzenia przepływu krwi w żyłach. Krew nie odpływa wtedy prawidłowo ze względu na osłabienie zastawek żylnych oraz pompy mięśniowej. W efekcie pojawiają się zastoje, które dają nieprzyjemne objawy jak obrzęki, uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, pajączki – popękane naczynka, a w końcu żylaki.
Na powstawanie żylaków narażone są głównie kobiety, szczególnie w okresie ciąży oraz po ciąży, ale także dotykają one mężczyzn. Sprzyjają im również praca siedząca lub stojąca, częste zaparcia, podnoszenie ciężarów, brak aktywności fizycznej, otyłość.
Aby zapobiegać żylakom, warto pamiętać o:
– odpowiedniej dawce ruchu
– częstym przerywaniu pracy, by pospacerować
– lepszej diecie pozwalającej na zrzucenie nadmiaru kilogramów i zredukowaniu zaparć
– wypoczynku z uniesionymi nogami
Dodatkowo dużym wsparciem są wyroby kompresyjne, czyli uciskowe, które wspomagają poprawny przepływ krwi w żyłach.
Rodzaje wyrobów uciskowych: podkolanówki, rajstopy, pończochy
Do wyborów uciskowych stosowanych w celu zapobiegania i leczenia objawów żylaków nóg używane są podkolanówki, rajstopy oraz pończochy medyczne uciskowe w różnych klasach ucisku.
Klasy te odnoszą się do stopnia ucisku, jaki wywierany jest przez wyrób na kończyny dolne. W celu profilaktyki zaleca się używanie wyrobów o niskim stopniu ucisku, natomiast przy pojawieniu się żylaków najczęściej używana jest 2 klasa kompresji, która określana jest jako średnia.
Jak dobrać odpowiednie wyroby kompresyjne?
W profilaktyce i leczeniu żylaków stosuje się wyroby kompresyjne dobierane przez specjalistę, który powinien wtedy uwzględnić dolegliwości pacjenta i zalecić właściwy typ wyrobu oraz klasę ucisku.