Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wskazania do psychoterapii. Kiedy konieczna jest pomoc terapeuty?

Psychoterapia pomaga w rozwiązywaniu wielu problemów natury psychicznej. Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Czym jest psychoterapia?

Terapia psychologiczna, inaczej określana jako psychoterapia, polega na odpowiednio ukierunkowanych rozmowach prowadzonych pomiędzy terapeutą oraz jego pacjentem.

Aktualnie psychoterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia zaburzeń i schorzeń psychicznych, która pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów, gdy zostanie odpowiednio dobrana i będzie prowadzona z zaangażowaniem i motywacją pacjenta.

Psychoterapia może być prowadzona w różnych formach:
– psychoterapia indywidualna
– psychoterapia grupowa
– psychoterapia małżeńska
– psychoterapia rodzinna
– psychoterapia dzieci i młodzieży

Psychoterapia – wskazania do jej prowadzenia

Terapia, jaką prowadzi psychoterapeuta, jest wskazana w wielu dolegliwościach natury psychicznej, jakie mogą dotknąć człowieka.

Psychoterapia wskazana jest w poniższych przypadkach:
– zaburzenia nastroju
– depresja i próby samobójcze
– lęki i fobie
– nerwice
– problemy w wyrażaniu emocji
– trudności w komunikacji
– uzależnienia, na przykład od alkoholu, narkotyków, hazardu
– zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja, bulimia
– strata bliskiej osoby, na przykład po jej śmierci, rozstaniu
– zespół stresu pourazowego
– zaburzenia osobowościowe
– schorzenia somatyczne

Psychoterapia może być realizowana jako jedyna forma wsparcia lub też razem z innymi metodami leczenia jak farmakoterapia. Na psychoterapię pacjenta może skierować również lekarz psychiatra.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

W Polsce działa wiele gabinetów, w których przyjmują psychoterapeuci. Wybór odpowiedniego specjalisty ma duże znaczenie dla efektów terapii, dlatego warto zapoznać się z różnymi ofertami.

Wybór psychoterapeuty powinien bazować na uwzględnieniu kilku ważnych czynników. Zaliczają się do nich w szczególności nurt psychoterapii reprezentowany przez psychoterapeutę, a także opinie na jego temat, które można obecnie znaleźć online.

Obecnie najczęściej wybieranym nurtem jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która stosowana jest między innymi w zaburzeniach lękowych, depresji. Koncentruje się ona na obecnych problemach, pomagając w zmianie nastawienia pacjenta do jego sytuacji i wypracowaniu nowych nawyków.

Leave a Comment