Artykuł został przywrócony z poprzedniej wersji strony gdyż może się okazać pomocny dla internautów.

Nadwaga a otyłość

Zarówno nadwaga jak i otyłość u dzieci jest to nadmierny rozwój tkanki tłuszczowej. Otyłość łatwo zauważyć, ponieważ tkanki tłuszczowej jest już tak dużo, że staje się ona dobrze widoczna dla otoczenia. Z nadwagą jest nieco inaczej, czasami jej nie widać pod luźnym ubraniem, a wręcz przez babcie, dziecko z nadwagą, postrzegane jest jako okaz zdrowia, co oczywiście jest błędne. Jak rozpoznać nadwagę?
Wystarczy sięgnąć do siatek centylowych BMI. Jak odczytywać siatki centylowe zapraszam do poprzedniego artykułu siatki centylowe

Co to BMI czyli Body Mass Index?

BMI to liczba, która mówi nam czy nasza waga jest odpowiednia do wzrostu. Współczynnik ten liczymy dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach, który przedtem podnieśliśmy do kwadratu (czyli pomnożyliśmy nasz wzrost razy nasz wzrost)
Przykładowo:
Ważymy 40 kg i mamy 150cm czyli 1,5 metra
40kg : (1,5m)2 =40 : 2,25= 17,7
inaczej
40kg : (1,5m x 1,5m)= 40 : 2,25= 17,7
nasz BMI wynosi 17,7
Dla dorosłych są wyznaczone przedziały BMI. Porównując nasz wynik dowiemy się, czy nasza masa ciała jest prawidłowa, czy mamy nadwagę, czy niedobór masy ciała.
Dla dzieci opracowane są specjalne siatki centylowe BMI i tam można sprawdzić, czy dziecko ma prawidłową wagę w stosunku do wzrostu.

Czy moje dziecko ma prawidłową masę ciała, czy nadwagę, a może to już otyłość?

Gdy policzymy wskaźnik BMI dla naszego dziecka musimy go umieścić teraz na siatce centylowej BMI i zobaczyć w jakim przedziale mieści się nasze dziecko.
Przedział między 85 a 97 centylem to nadwaga
Przedział powyżej 97 centyla to otyłość

Przyczyny nadwagi i otyłości

Tylko u 5 % dzieci nadmierna masa ciała spowodowana jest chorobą lub przyjmowaniem leków, u pozostałych 95 % !!! nadmiar tkanki tłuszczowej jest wynikiem nieprawidłowej diety pełnej słodyczy , soków i słodkich napojów. Typ otyłości spowodowany nieprawidłowym jedzeniem nazywamy otyłością prostą. Nie ma na nią innego lekarstwa jak zdrowa, dobrze zbilansowana dieta oraz ruch.

Artykuł został przywrócony z poprzedniej wersji strony gdyż może się okazać pomocny dla internautów.