Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gdzie wykonać badanie wzroku? Wybór gabinetu i cena badania

Wzrok warto badać systematycznie, aby dzięki temu szybko wykryć ewentualne wady i schorzenia oczu. Gdzie można wykonać badanie wzroku? Sprawdź!

Badanie wzroku – prywatnie czy na NFZ?

Z badania wzroku można skorzystać w gabinetach prywatnych lub też przeprowadzić je w ramach NFZ.

Większość osób wykonuje badanie wzroku prywatnie, co jest na ogół najwygodniejszą opcją. Badania prywatne wykonywane są najczęściej w salonie optycznym, dlatego na miejscu natychmiastowo można dobrać odpowiednie oprawki, okulary przeciwsłoneczne I progresywne, soczewki kontaktowe i akcesoria.

Na prywatne badanie można zapisać się online lub telefonicznie albo też wykonać je od ręki, na przykład podczas wizyty w centrum handlowym. W przypadku wizyt na NFZ trzeba przygotować się natomiast na dłuższe oczekiwanie na wolny termin – nawet kilka miesięcy.

Wzrok zbada nie tylko okulista

Badania wzroku prowadzą nie tylko okuliści, ale także optometryści. Optometrysta to zawód medyczny, jednak nie zajmuje się on diagnozowaniem chorób oczu, ale wad wzroku. Gdy jednak zauważy on zmiany we wzroku, wówczas kieruje pacjenta do okulisty.

Prywatne badanie wzroku najczęściej prowadzone jest przez optometrystę. Wykona on dokładne badanie i dobierze odpowiednią dla pacjenta metodę korekcji wzroku przez okulary lub soczewki kontaktowe w zależności od potrzeb pacjenta.

Gdy pacjent decyduje się na soczewki kontaktowe, specjalista wykonujący badania pokazuje mu również, w jaki sposób należy je nakładać i zdejmować, jak je pielęgnować.

Ile kosztuje badanie wzroku?

Pacjenci wykonujący badania wzroku na NFZ, którzy są ubezpieczeni w funduszu, nie muszą płacić za wizytę. Konieczne jest jednak zapłacenie za okulary, soczewki kontaktowe z własnej kieszeni.

Prywatne badania są płatne, chyba że gabinet oferuje specjalne zniżki i przeprowadza badania w promocyjnej cenie, na przykład złotówki przy zakupie okularów lub soczewek. Bez promocji cena badania wzroku to najczęściej 100-150 złotych.

Warto więc pamiętać o systematycznych badaniach wzroku – nie tylko wtedy, gdy obecnie nosi się okulary.

Leave a Comment