Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dlaczego otyłość zabija?

Nadmiar tkanki tłuszczowej to ogromny dyskomfort dla naszego organizmu. Każdy dodatkowy kilogram do dźwigania to obciążenie dla naszych stawów i kręgosłupa. Jest to również duże ograniczenie naszej wydolności i sprawności fizycznej. Każde przekroczenie wskaźnika BMI sugerujące otyłość, lub zbyt duży obwód w pasie powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Otyłość to równia pochyła. Jeżeli nie podejmiemy z nią walki, czeka nas bardzo nieciekawa przyszłość.
Nadmiar tłuszczu w tkankach powoduje permanentne stany zapalne różnych układów.
Ograniczenie aktywności powoduje odkładanie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych. Jego nadmiar powoduje pojawianie się zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych serca. Oderwanie się blaszki miażdżycowej i zatkanie światła naczynia nosi potocznie nazwę zawału i niestety bardzo często kończy się śmiercią osobny, która go doznaje. Podobnie wygląda sytuacja w naczyniach mózgowych. Tu również zatkanie się tętnic mózgowych powoduje niedotlenienie pewnych obszarów mózgu i trwałe kalectwo. Udary mózgu, bo tak się nazywa to zjawisko, to jedna z najbardziej okaleczających chorób.
Nadmiar kilogramów to również zwyrodnienia stawów. Zbyt duży nacisk na stawy biodrowe, kolanowe czy skokowe prowadzi do ich uszkodzeń. Zwyrodnienia są niezwykle bolesne, ograniczają ruchomość kończyn i wymagają interwencji lekarza ortopedy lublin. Wymiana stawów to operacja o dużym ryzyku dla życia i zdrowia pacjenta. Proces rehabilitacji jest żmudny i często niezwykle bolesny.
Kolejnym problemem, z którym borykają się ludzie otyli to cukrzyca. Otłuszczenie trzustki i wątroby powoduje problemy z wytwarzaniem odpowiedniej ilości insuliny. Osoby cierpiące na cukrzycę doświadczają wielu powiązanych z nią objawów. Zaliczyć do nich można stopę cukrzycową, ciastowate obrzęki, uszkodzenie wzroku i czucia na skutek retinopatii. U osób z zaburzeniami działalności trzustki dochodzi często do śpiączki ketonowej, która niestety może prowadzić w szybkim okresie do zgonu.
Otyłość to w pewnym sensie  kalectwo. Nie tylko utrudnia poruszanie się i funkcjonowanie w codziennym życiu ale znacznie obniża jego komfort. Nie pozwala na wiele aktywności. Stanowi źródło wykluczenia społecznego i wszystkich konsekwencji jakie się z nim wiążą.

Leave a Comment