Najnowsze wpisy

Zespół Dravet- czyli jak ruchy antyszczepionkowe wykorzystują naszą niewiedzę

Po pierwszym szczepieniu moje dziecko dostało padaczki i przestało się rozwijać, po szczepieniu moje dziecko zachorowało na autyzm… Takie i inne historie można przeczytać w internecie lub usłyszeć od „zaprzyjaźnionej” sąsiadki. Czy aby na pewno to szczepienie jest winne? Czy może inna choroba, która ujawniła się w tym samym czasie. Dzisiaj opiszę zespół Dravet czyli bardzo ciężką padaczkę ujawniającą się w wieku niemowlęcym. Chorobę tą ruchy antyszczepionkowe wykorzystują, aby zniechęcić nas do szczepień, jednak nie ma ona ze szczepieniem nic wspólnego.

Owsiki

Owsiki to bardzo częsty problem u dzieci nie tylko przedszkolnych. Często osoby zarażone owsikami nawet o tym nie wiedzą i są nieświadomym źródłem zarażenia innych osób. Jaja owsików są tak małe, że unoszą się w powietrzu i mogą zostać połknięte ze śliną, nawet przez osobę, która skrupulatnie przestrzega zasad higieny. Mylne jest stwierdzenie, że owsiki dotyczą tylko osób brudnych i zaniedbanych, owsiki mogą zaatakować każdego, nawet największego czyścioszka.

Lewoskrętna witamina C, czyli jak „skręcają” nas w butelkę

Na pewno spotkaliście się z reklamami typu: Kup naszą witaminę C, tylko my oferujemy lewoskrętną witaminę C. Nasza wit C jest lewoskrętna, więc musisz ją mieć!! Innych nie kupuj bo nie są lewoskrętne! Wszystkie te hasła to jedno wielkie kłamstwo.

Zapalenie krtani

Wirusowe zapalenie krtani jest dosyć częstą chorobą atakującą dzieci. Najczęściej przebiega łagodnie i wymaga tylko leków w inhalacjach przeprowadzanych w domu. Czasami obrzęk krtani jest jednak tak duży, że dziecko wymaga hospitalizacji i leczenia w szpitalu. Jak rozpoznać zapalenie krtani i jakie leki stosować dowiesz sie w tym artykule.

Poliomyelitis, czyli choroba Heinego-Medina, nagminne porażenie dziecięce

W Polsce właściwie już nie występuje, ale nadal czycha na innych kontynentach, wywołując epidemie i doprowadzając do trwałego kalectwa setki dzieci.

Odra

Odra przez wieki była bardzo rozpowszechnioną, niosącą wiele powikłań chorobą zakaźną. Dzięki szczepieniom ilość zachorowań bardzo spadła, a nawet jeśli ktoś miał pecha i zachorował to kończyło się to na przykrej wysypce i gorszym samopoczuciu. Teraz odra POWRACA. Wszystko za sprawą ruchów antyszczepionkowych i mody na nieszczepienie. Jeśli nie chcesz szczepić dziecka to bądź świadom na co je narażasz i na co narażasz inne dzieci, które szczepione być nie mogą.

Kolka niemowlęca

Kolka to koszmar wielu rodziców. Niemowle płacze, podkurcza nóżki i nie można go szybko uspokoić. Nikt jeszcze nie odkrył przyczyn kolki, ani jednego skutecznego leku na nią. Jest jednak kilka sposobów, które można wypróbować i które u części dzieci zmniejszają dolegliwości.

Ile płynów powinno spożywać dziecko w ciągu dnia

Woda towarzyszy nam od zawsze. Rozwijamy się w płynnym środowisku macicy, potem jakby zabieramy tą wodę ze sobą. Każda komórka naszego organizmu wypełniona jest wodną cytoplazmą i zanurzona w płynie międzykomórkowym, w naszych żyłach płynie krew, a mózg otacza płyn mózgowo-rdzeniowy. Stale musimy te płyny uzupełniać. Nieprawidłowe nawodnienie wpływa na cały organizm.

Co powoduje palenie papierosów w mieszkaniu, gdzie przebywają dzieci?

Palenie papierosów jest niezdrowe, każdy palacz to wie. Ale czy wiesz, że paląc w mieszkaniu, gdzie przebywa Twoje dziecko szkodzisz jemu bardziej niż sobie?

Zaparcia czynnościowe u dziecka- tylko spokój może nas uratować

Ta przykra dolegliwość atakuje zazwyczaj młodsze dzieci. Nierozpoznana w porę, prowadzi do wieloletnich zaburzeń, trudnych do wyleczenia.

Zdrowe przekąski

Na sklepowych półkach coraz więcej pojawia się zdrowych przekąsek. Super!!! Niestety wśród naprawdę zdrowych batoników i innych przysmaków często możemy znaleźć takie, które ze zdrowiem nie maja nic wspólnego, chociaż napisy na opakowaniu sugerują coś innego.

Popularne leki na zgagę i ból żołądka takie jak Omeprazol. Czy można je bezkarnie zażywać i podawać dzieciom?

Zgaga, ból żołądka, niespokojny sen dziecka… - Kup Helicid/ Polprazol – pada stwierdzenie dobrej cioci. Czy aby na pewno leki na tzw. zgagę są bezpieczne dla Nas, a co ważniejsze dla naszych dzieci?

Nadwaga i otyłość

W dobie wszędzie dostępnych smakołyków, komputerów i komórek coraz więcej dzieci jest otyłych. Zdecydowanie więcej dzieci ma jednak nadwagę, która nie jest tak łatwo zauważalna. Czy moje dziecko ma nadwagę? łatwo sprawdzić samemu.

Siatki centylowe

Wielu rodziców zastanawia się czy rozwój ich dziecka przebiega prawidłowo. Czy dziecko nie jest za niskie, zbyt chude? Czy główka niemowlęcia wzrasta prawidłowo? Wiele parametrów rozwoju dziecka można samodzielnie sprawdzić za pomocą siatek centylowych.

Sen i jego znaczenie dla zdrowia

Sen jest podstawową potrzebą organizmu. Pozbawiony odpoczynku człowiek umiera. Aby dziecko czuło się dobrze i rozwijało prawidłowo musi wystarczająco długo i głęboko spać.

Suplementy diety

Nie ma dnia żeby nie usłyszeć o cudownych witaminach, syropie na zmęczenie, preparacie białkowym, który odbudowuje mięśnie. O co chodzi z tymi suplementami diety? Co kryje się pod tą nazwą? Jak wygląda rynek suplementów diety w Polsce?

Soki. Ile pić i kiedy zacząć podawać dzieciom.

Na sklepowych półkach pełno jest kolorowych butelek i kartoników z sokami, które nęcą nas do zakupu. Producenci prześcigają się w sloganach reklamowych, na etykietach przeczytamy: zdrowy, bez zawartości cukru, sztucznych barwników, 100%owoców itd. Co wybrać? Czy w ogóle soki owocowe są niezbędne w naszej i naszych dzieci diecie? Ile ich wypijać dziennie?

Pieczywo - skład a nasze zdrowie

Chleb to nadal główny składnik śniadań i kolacji w wielu polskich domach. Jakie rodzaje pieczywa oferują sklepy? Co to technologia odroczonego wypieku? Czy jest zdrowa?

Wysiłek fizyczny najlepsze lekarstwo

Dlaczego wysiłek fizyczny jest tak ważny dla zdrowia? Jaki rodzaj sportu i w jakich ilościach jest najlepszy dla nas i naszych dzieci?

Gorączka cały czas powraca! Leki przeciwgorączkowe nie działają! Co robić?

Czasami zdarza się, że pomimo stosowania dobrego leku przeciwgorączkowego gorączka pojawia się bardzo szybko ponownie. Co wówczas robić? W jaki sposób łączyć leki przeciwgorączkowe, aby pomóc dziecku?

Leki przeciwgorączkowe na bazie ibuprofenu.

Ibuprofen to kolejna grupa leków przeciwgorączkowych, które możemy podać dzieciom.Jak działa, dawkowanie i bezpieczeństwo stosowania. To wszystko w dzisiejszym poście. O paracetamolu możecie przeczytać w poprzednim poście.

Leki przeciwgorączkowe dla dzieci. Paracetamol

Współczesna medycyna oferuje dla dzieci dwie grupy leków o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym: paracetamol i ibuprofen. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej obu grupom.

Czy telewizor jest niebezpieczny dla Twojego dziecka?

Dzisiejszy świat naszpikowany jest elektroniką. Wszędzie obecne telewizory, tablety, komputery i komórki są źródłem rozrywki oraz wszelakiej wiedzy. Niestety, źle użytkowane, stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla naszych dzieci.

Moje dziecko jest niejadkiem! Co dalej?

Wielu rodziców boryka się z problemem dziecka, które nie chce jeść to znaczy niejadka. Jak sobie z tym radzić? Czy na pewno mamy doczynienia z niejadkiem, a może to coś innego?